| Brand: | Archos |
| Model: | Diamond Tab |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Rockchip RK3399 |
| Cpu: | Dual-core Cortex-A72 & quad-core Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T860MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 255 x 163 x 8 mm (10.04 x 6.42 x 0.31 in) |
| Weight: | 510 g (1.12 lb) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~324 USD |