| Brand: | Archos |
| Model: | Diamond Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 152.6 x 76.4 x 8.4 mm (6.01 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Silver |