| Brand: | Archos |
| Model: | Diamond Omega |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.73 inches, 87.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2040 pixels, 17:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 23 MP, f/2.0, PDAF, 2x lossless zoom |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), nubia UI 5 |
| Dimensions: | 147.5 x 72.7 x 8.5 mm (5.81 x 2.86 x 0.33 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Dark Blue |
| Usd: | ~324 USD |