| Brand: | ARCHOS |
| Model: | Diamond Alpha Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.2" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 653 MSM8976 Pro |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 510 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.45 mm |
| Weight: | 155 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Gold, Black |