| Brand: | Archos |
| Model: | Diamond Alpha + |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 13 MP, 1/2.9", 1.25µm, AF 13 MP B/W |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 146.7 x 72.5 x 7.5 mm (5.78 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~432 USD |