| Brand: | Archos |
| Model: | Diamond |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired Wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight: | 166 g (5.86 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Dark Blue |
| Usd: | ~324 USD |