| Brand: | ARCHOS |
| Model: | 80 Oxygen |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 1920 x 1200 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT8163A |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8 mm |
| Weight: | 400 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gray |