| Brand: | Archos |
| Model: | 64 Xenon |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 6.4 inches, 112.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 170.7 x 90.6 x 9.3 mm (6.72 x 3.57 x 0.37 in) |
| Weight: | 232 g (8.18 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~259 USD |