| Brand: | Archos |
| Model: | 55 Graphite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 157.8 x 77.2 x 7.8 mm (6.21 x 3.04 x 0.31 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |