| Brand: | Archos |
| Model: | 55 Cobalt Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 152.5 x 77 x 8.3 mm (6.00 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Blue/Gray |