| Brand: | Archos |
| Model: | 50d Helium 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 146 x 72.2 x 8.4 mm (5.75 x 2.84 x 0.33 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Dark blue, Black |
| Usd: | ~151 USD |