| Brand: | Archos |
| Model: | 50c Oxygen |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 145 x 69.8 x 7.6 mm (5.71 x 2.75 x 0.30 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~259 USD |