| Brand: | Archos |
| Model: | 50b Cobalt |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 144 x 72 x 0 mm (5.67 x 2.83 x 0.0 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray |