| Brand: | Archos |
| Model: | 50 Titanium |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 144.5 x 73.7 x 9.9 mm (5.69 x 2.90 x 0.39 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM & Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |