| Brand: | Archos |
| Model: | 50 Diamond |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 69.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~440 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 146 x 70.4 x 8 mm (5.75 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Electric yellow |
| Usd: | ~216 USD |