| Brand: | Archos |
| Model: | 45c Platinum |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 133 x 67.5 x 8.9 mm (5.24 x 2.66 x 0.35 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black; Metallic Blue and Spicy Pink (included) |