| Brand: | Archos |
| Model: | 45 Platinum |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 142.5 x 71.8 x 9.2 mm (5.61 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |