| Brand: | Archos |
| Model: | 40c Titanium |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 126 x 65 x 10 mm (4.96 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black/White |