| Brand: | Archos |
| Model: | 40b Titanium |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 125 x 61 x 8.5 mm (4.92 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black/White |
| Usd: | ~130 USD |