| Brand: | Archos |
| Model: | 40 Titanium |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 125 x 65 x 8.5 mm (4.92 x 2.56 x 0.33 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |