| Brand: | Apple |
| Model: | Watch Ultra 2 |
| Release Date: | 2023, September 12 |
| Size: | 1.92 inches |
| Resolution: | 502 x 410 pixels (~338 ppi density) |
| Technology: | Retina LTPO OLED, 3000 nits (peak) |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Capacity: | Li-Ion 564 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple S9 |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 10.1 |
| Dimensions: | 49 x 44 x 14.4 mm (1.93 x 1.73 x 0.57 in) |
| Weight: | 61.4 g (2.15 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter (-500m to 9000m), compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) |
| Colors: | Titanium |