| Brand: | Apple |
| Model: | Watch Series 9 Aluminum |
| Release Date: | 2023, September 12 |
| Size: | 1.9 inches |
| Resolution: | 484 x 396 pixels (~326 ppi density) |
| Technology: | Retina LTPO OLED, 2000 nits (peak) |
| Protection: | Ion-X strengthened glass |
| Capacity: | Li-Ion 308 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple S9 |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 10.1 |
| Dimensions: | 45 x 38 x 10.7 mm (1.77 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight: | 31.9 g (41mm), 38.7 g (45mm) (1.13 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body) |
| Colors: | Midnight, Starlight, Silver, Pink, Red |