| Brand: | Apple |
| Model: | Watch Series 2 Aluminum 38mm |
| Type: | Wearable |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 1.5 inches |
| Resolution: | 340 x 272 pixels (~290 ppi density) |
| Technology: | Retina OLED, 1000 nits (peak) |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Ion-X strengthened glass |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 273 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless |
| Chipset: | Apple S2 (16 nm) |
| Cpu: | Dual-core 780 MHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR G6200 |
| Expandable: | No |
| Os: | watchOS 3.0, upgradable to watchOS 6.2.8 |
| Dimensions: | 38.6 x 33.3 x 11.4 mm (1.52 x 1.31 x 0.45 in) |
| Weight: | 28.2 g body (0.99 oz) |
| Build: | 50m water resistant |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Colors: | Case colors: silver, gold, rose gold, gray Band colors: gray, white, blue, yellow, pink, black Band types: sport, woven nylon |
| Usd: | ~454 USD |