| Brand: | Apple |
| Model: | Watch Edition Series 5 |
| Type: | Wearable |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 1.78 inches |
| Resolution: | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Technology: | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 296 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wireless |
| Chipset: | Apple S5 |
| Cpu: | Dual-core |
| Gpu: | PowerVR |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | watchOS 6.0, upgradable to watchOS 10.6.1 |
| Dimensions: | 44 x 38 x 10.7 mm (1.73 x 1.50 x 0.42 in) |
| Weight: | 47.8 g (1.69 oz) |
| Build: | 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| Sim: | eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Colors: | Titanium frame: Space Black, TitaniumCeramic frame: White |
| Usd: | ~918 USD |