| Brand: | Apple |
| Model: | Watch Edition Series 2 38mm |
| Release Date: | 2016, September. Released 2016, December |
| Size: | 1.5 inches |
| Resolution: | 340 x 272 pixels (~290 ppi density) |
| Technology: | Retina OLED, 1000 nits (peak) |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Capacity: | Li-Ion 273 mAh (1.03 Wh), non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple S2 (16 nm) |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 3.0 |
| Dimensions: | 39.2 x 34 x 11.8 mm (1.54 x 1.34 x 0.46 in) |
| Weight: | 39.6 g body (1.41 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Colors: | Sport Band/White |