| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone XS |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.8 inches, 84.4 cm2 |
| Resolution: | 1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Technology: | Super Retina OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM) |
| Brightness: | 625 nits |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Main Features: | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 2658 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| Gpu: | Apple GPU (4-core graphics) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| Dimensions: | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Space Gray, Silver, Gold |
| Usd: | ~205 USD |