| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone XR |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.1 inches, 90.3 cm2 |
| Resolution: | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | Liquid Retina IPS LCD, 625 nits (HBM) |
| Brightness: | 625 nits |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS |
| Main Features: | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@60fps |
| Capacity: | 2942 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| Gpu: | Apple GPU (4-core graphics) |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| Dimensions: | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Red, Yellow, Blue, Coral, White |
| Usd: | ~162 USD |