| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone SE (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Brightness: | 625 nits |
| Protection: | Ion-strengthened glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8 (wide), PDAF, OIS |
| Main Features: | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 7 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Capacity: | 2018 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 20W wired, 50% in 30 min 7.5W wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (2x3.22 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| Gpu: | Apple GPU (4-core graphics) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 15.4, upgradable to iOS 26.4.2 |
| Dimensions: | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight: | 144 g (5.08 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Midnight, Starlight, Red |