| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 8 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Brightness: | 625 nits |
| Protection: | Ion-strengthened glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.8, 57mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom |
| Main Features: | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2691 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Apple A11 Bionic (10 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (2x Monsoon + 4x Mistral) |
| Gpu: | Apple GPU (three-core graphics) |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 11, up to iOS 16.7.12 |
| Dimensions: | 158.4 x 78.1 x 7.5 mm (6.24 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gold, Space Gray, Silver, Red |
| Usd: | ~367 USD |