| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 6s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3.0", 1.22µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps,1080p@120fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1715 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple A9 (14/16 nm - maker dependant) |
| Cpu: | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| Gpu: | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 9, upgradable to iOS 15.8.5 |
| Dimensions: | 138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Build: | Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (Apple Pay only) |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Usd: | ~248 USD |