| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 6 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3.0", 1.5µm, PDAF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@60fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2915 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A8 (20 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| Gpu: | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 8, upgradable to iOS 12.5.8 |
| Dimensions: | 158.1 x 77.8 x 7.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.28 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Build: | Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (Apple Pay only) |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Space Gray, Silver, Gold |
| Usd: | ~454 USD |