| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 5s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3.0", 1.5µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP, f/2.4, 31mm (standard) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1560 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A7 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| Gpu: | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 7, upgradable to iOS 12.5.8 |
| Dimensions: | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm (4.87 x 2.31 x 0.30 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Space Gray, White/Silver, Gold |
| Usd: | ~356 USD |