| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 640 x 960 pixels, 3:2 ratio (~330 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.8, 1/3.2", 1.75µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA, videocalling over Wi-Fi only |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A4 (45 nm) |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX535 |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 4, upgradable to iOS 7.1.2 |
| Dimensions: | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.54 x 2.31 x 0.37 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Build: | Scratch-resistant glass back panel |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~216 USD |