| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 3G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1220 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 412 MHz ARM 11 |
| Gpu: | PowerVR MBX |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS, upgradable to iOS 4.2.1 |
| Dimensions: | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm (4.55 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight: | 133 g (4.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP (headset support only) |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black(8/16 GB), White (16 GB) |
| Usd: | ~97 USD |