| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 13 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.1 inches, 90.2 cm2 |
| Resolution: | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Technology: | Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Ceramic Shield glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, 1/3.4", 1.0µm, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Main Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10‑bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 3095 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Cpu: | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| Gpu: | Apple GPU (5-core graphics) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 15, upgradable to iOS 26.4.2 |
| Dimensions: | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm (5.78 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight: | 204 g (7.20 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |