| Brand: | Apple |
| Model: | iPhone 11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 inches, 90.3 cm2 |
| Resolution: | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | Liquid Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Brightness: | 625 nits |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6" |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Main Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 3110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Chipset: | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Cpu: | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| Gpu: | Apple GPU (4-core graphics) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 13, upgradable to iOS 26.4.2 |
| Dimensions: | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |