| Brand: | Apple |
| Model: | iPad Pro 9.7 (2016) |
| Release Date: | 2016, March. Released 2016, March |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Selfie Features: | Face detection, HDR, panorama |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Ion 7306 mAh, non-removable (27.9 Wh) |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple A9X (16 nm) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 9.3.2 |
| Dimensions: | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| Weight: | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (LTE) (15.41 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Lightning, USB 2.0; magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Silver, Gold, Space Gray, Rose Gold |