| Brand: | Apple |
| Model: | iPad Pro 11 (2018) |
| Release Date: | 2018, October |
| Size: | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF |
| Main Features: | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Selfie Features: | Face detection, HDR, panorama |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 7812 mAh, non-removable (29.45 Wh) |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 15.6 |
| Dimensions: | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight: | 468 g (1.03 lb) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
| Colors: | Silver, Space Gray |