| Brand: | Apple |
| Model: | iPad mini 3 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, 32mm (standard), AF |
| Main Features: | HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 6470 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A7 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| Gpu: | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 8.1, upgradable to iPadOS 12.5.8 |
| Dimensions: | 200 x 134.7 x 7.5 mm (7.87 x 5.30 x 0.30 in) |
| Weight: | 331 g (Wi-Fi) / 341 g (3G/LTE) (11.68 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Space Gray/Black, Silver/White, Gold |
| Usd: | ~432 USD |