| Brand: | Apple |
| Model: | iPad Air 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF |
| Main Features: | HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 7340 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Apple A8X (20 nm) |
| Cpu: | Triple-core 1.5 GHz Typhoon |
| Gpu: | PowerVR GXA6850 (octa-core graphics) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | iOS 8.1, upgradable to iPadOS 15.8.5 |
| Dimensions: | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| Weight: | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (3G/LTE) (15.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | Lightning, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Space Gray, Silver, Gold |
| Usd: | ~475 USD |