| Brand: | Apple |
| Model: | iPad 10.2 (2021) |
| Release Date: | 2021, September 14 |
| Size: | 10.2 inches, 322.2 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1620 x 2160 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Protection: | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@25/30fps, 720p@120fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.4, 122Ë (ultrawide) |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | Li-Ion, non-removable 8557 mAh (32.4 Wh) |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os Version: | 15.5 |
| Dimensions: | 250.6 x 174.1 x 7.5 mm (9.87 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight: | 487 g (Wi-Fi) / 498 g (LTE) (1.07 lb) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Lightning, USB 2.0; magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Colors: | Silver, Space Gray |