| Brand: | Amoi |
| Model: | M650 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 91 x 47 x 21 mm (3.58 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight: | 94 g (3.32 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black silver |