| Brand: | Amoi |
| Model: | H815 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | 180 deg rotating lens |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 45 x 25 mm (3.54 x 1.77 x 0.98 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |