| Brand: | Amoi |
| Model: | F620 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 46 x 23 mm (3.43 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver pink, Silver blue |