| Brand: | Amoi |
| Model: | E860 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition |
| Dimensions: | 112 x 60.5 x 15.8 mm (4.41 x 2.38 x 0.62 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |