| Brand: | Amoi |
| Model: | E850 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.4 inches, 16.8 cm2 |
| Resolution: | 204 x 320 pixels (~158 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA 272 312 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition |
| Dimensions: | 102 x 54 x 20 mm (4.02 x 2.13 x 0.79 in) |
| Weight: | 108 g (3.81 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |