| Brand: | Amoi |
| Model: | E78 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.46 inches, 18.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 61 x 12.7 mm (4.53 x 2.40 x 0.5 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |