| Brand: | Amoi |
| Model: | 2561 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 85 x 43 x 21 mm (3.35 x 1.69 x 0.83 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |