| Brand: | Amazon |
| Model: | Kindle Fire HDX 8.9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 8.9 inches, 229.7 cm2 |
| Resolution: | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~339 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, AF |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android OS (Jelly Bean - customized), Fire 3 |
| Dimensions: | 231 x 158 x 7.8 mm (9.09 x 6.22 x 0.31 in) |
| Weight: | 374 g (Wi-Fi)/ 384 g (4G) (13.19 oz) |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |