| Brand: | AMAZON |
| Model: | Kindle Fire HDX 7 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1900 x 1200 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Snapdragon 800 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Vendor |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9 mm |
| Weight: | 303 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass |